> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Sucho vede k omezení sečení

vloženo: 21.05.2019           komentářů: 0

Sucho vede k omezení sečení trávy, vznikají květnaté louky

Obyvatelé českých měst si budou muset zvykat na přírodnější ráz trávníků v okolí svého bydliště. Přetrvávající sucho a rychlé ubývání hmyzu z krajiny vedou radnice napříč republikou k omezování sečení trávy na vybraných místech.

„Nejen velké zelené plochy, ale také pásy podél vozovek sečeme podle lokality v různých intenzitách 3 až 7x ročně. Trávníky v centru měst a na sídlištích či zelené pásy podél vozovek zarostlé zůstat nemohou, proto je sečeme mnohem častěji než třeba silniční příkopy a zeleň nižší důležitosti, " vysvětlil Martin Girášek, náměstek Technických služeb, které zajišťují údržbu zeleně. Při té se bude vycházet z Adaptační strategie města, která reaguje na dopady a rizika vyplývající ze změny klimatu a hledá opatření, jak je co nejvíce zmírnit. "Jedním z doporučení je ponechávat větší výšku travního porostu, proto budeme travnaté plochy sekat v závislosti na klimatických podmínkách, průměrně se počítá se snížením o jedno sečení ročně," dodal Girášek.

Již vloni začaly ve Slezské metropoli vznikat květnaté louky, které nahrazují jak travnaté plochy, tak dřívější letničkové záhony. Poměrně velké luční porosty zdobí Městské sady, menší pak vyrostly na vybraných místech v centru města na ulici U Fortny, Popské za Slezankou, Praskově, Partyzánské u pěší zóny na ulici Šrámkově, na náměstí Republiky a Horovo náměstí či u Katastrálního úřadu. Ve výsevu se bude pokračovat také letos, nově je již založena květnatá louka na Náměstí Slezského odboje.

„Závěrem bychom chtěli požádat, aby nenechavci zelenou výsadbu neničili nebo ji nepřesazovali na vlastní pozemky. Maří tak nejen práci našich zahradníků, ale také kazí všem Opavanům i turistům radost z toho, jak rozkvetlé květnaté louky celé město oživují," uzavřel Martin Girášek.

autor: www.opava-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.