> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Věž kostela sv. Markéty

vloženo: 14.03.2019           komentářů: 0

Věž kostela sv. Markéty se bude opravovat s příspěvkem města

Věž hřbitovního kostela svaté Markéty bude letos opravovat Římskokatolická farnost Hlučín s příspěvkem z rozpočtu města. Zastupitelé schválili částku 800 tisíc korun.

„Kostel je nejen sakrální stavbou, ale také významnou kulturní památkou, jejíž zachování pro příští generace je samozřejmě i v zájmu celého města. Proto jsme se rozhodli na rekonstrukci věže přispět takto významnou částkou,“ řekl starosta Hlučína Pavel Paschek.
„Střecha věže je ve špatném technickém stavu. V první etapě oprav jsme už vyměnili krytinu na lodi kostela. V letošním roce budeme opravovat věžní krytinu a krov. Už dříve se obnovovala omítka, spravovalo se odvodnění kostela a také jsme rekonstruovali naše kostelní varhany,“ prozradil farář Petr Rak.
Celá rekonstrukce přijde na více než milion korun. V budoucnu chce farnost opravit také obětní stůl a intenzivně se zabývá technickým stavem lavic, které už dosluhují.
„Jinak je kostel ve velmi dobrém stavu,“ doplnil farář Rak.
Kostel svaté Markéty je jedním ze tří památkově chráněných kostelů v Hlučíně. Tato urbanistická dominanta města byla postavena v roce 1820 ve slohu pozdního klasicismu, zároveň ale vykazuje prvky regionální barokní architektury. O jeho historii se podrobně rozepisuje Udo Wanderburg ve své knize Kostely a synagoga v Hlučíně: "Náš gruntovní pán Bernard ze Zvole měl zbožné přání postavit v našem městě další kostel. Toto přání však vyplnil až jeho syn Kryštof ze Zvole, kanovník v Olomouci….“
Nejprve byl dřevěný kostelík vystavěný v roce 1538 zasvěcen sv. Markétě, protože se tak jmenovala Kryštofova matka a „on i jeho otec chtěli tímto vyjádřit velkou úctu k ní.“ Dřevěný kostel za třicetileté války vyhořel. Zásadní částku na výstavbu zděného kostela, celkem 1 000 florentinů, věnovala Marie Laštuvková už v roce 1751. Se stavbou se ale začalo až v roce 1818, mezitím se darovaná částka na úrocích více než zdvojnásobila.

autor: Nikol Švihorová

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.