> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Věž kostela sv. Markéty

vloženo: 14.03.2019           komentářů: 0

Věž kostela sv. Markéty se bude opravovat s příspěvkem města

Věž hřbitovního kostela svaté Markéty bude letos opravovat Římskokatolická farnost Hlučín s příspěvkem z rozpočtu města. Zastupitelé schválili částku 800 tisíc korun.

„Kostel je nejen sakrální stavbou, ale také významnou kulturní památkou, jejíž zachování pro příští generace je samozřejmě i v zájmu celého města. Proto jsme se rozhodli na rekonstrukci věže přispět takto významnou částkou,“ řekl starosta Hlučína Pavel Paschek.
„Střecha věže je ve špatném technickém stavu. V první etapě oprav jsme už vyměnili krytinu na lodi kostela. V letošním roce budeme opravovat věžní krytinu a krov. Už dříve se obnovovala omítka, spravovalo se odvodnění kostela a také jsme rekonstruovali naše kostelní varhany,“ prozradil farář Petr Rak.
Celá rekonstrukce přijde na více než milion korun. V budoucnu chce farnost opravit také obětní stůl a intenzivně se zabývá technickým stavem lavic, které už dosluhují.
„Jinak je kostel ve velmi dobrém stavu,“ doplnil farář Rak.
Kostel svaté Markéty je jedním ze tří památkově chráněných kostelů v Hlučíně. Tato urbanistická dominanta města byla postavena v roce 1820 ve slohu pozdního klasicismu, zároveň ale vykazuje prvky regionální barokní architektury. O jeho historii se podrobně rozepisuje Udo Wanderburg ve své knize Kostely a synagoga v Hlučíně: "Náš gruntovní pán Bernard ze Zvole měl zbožné přání postavit v našem městě další kostel. Toto přání však vyplnil až jeho syn Kryštof ze Zvole, kanovník v Olomouci….“
Nejprve byl dřevěný kostelík vystavěný v roce 1538 zasvěcen sv. Markétě, protože se tak jmenovala Kryštofova matka a „on i jeho otec chtěli tímto vyjádřit velkou úctu k ní.“ Dřevěný kostel za třicetileté války vyhořel. Zásadní částku na výstavbu zděného kostela, celkem 1 000 florentinů, věnovala Marie Laštuvková už v roce 1751. Se stavbou se ale začalo až v roce 1818, mezitím se darovaná částka na úrocích více než zdvojnásobila.

autor: Nikol Švihorová

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun