> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Prevenci špatných známek

vloženo: 08.03.2019           komentářů: 0

Prevenci špatných známek z matematiky mládeži nově nabízí Slezská univerzita v Opavě: Matematickou pohotovost

Mít se kam obrátit s akutním problémem nově není ode dneška jen výsadou oblasti zdravotnictví. Pro žáky a studenty základních a středních škol opavského okresu zřídila Slezská univerzita v Opavě Matematickou pohotovost. Pilotně v ní budou dvakrát týdně v odpoledních hodinách poskytovat první pomoc s královnou vědních disciplín studenti jejího Matematického ústavu. Služba bude pro všechny zájemce zdarma.

OPAVA – Matematika je v současném školství v popředí témat. Skloňuje se zejména v souvislosti s povinnými testy, úrovní přijímacích zkoušek na střední školy, povinnou maturitou. Současně je tato “královna věd“ pro mnoho žáků strašákem. Její obliba strmě klesá se vzrůstajícím školním věkem dětí. Ještě v páté třídě baví nejvíce právě matematika více než třetinu dětí. V deváté třídě ji jako nejoblíbenější předmět označuje již pouhých 7% žáků (zdroj: Tutor). Na středních školách pak už matematika drží pozici nejméně úspěšného předmětu v maturitních testech; u loňských maturit z ní propadlo 22,3% studentů (zdroj: Cermat).

Ke změnám obliby a postojů k matematice očividně dochází v souvislosti se vzrůstající náročností učiva, přičemž u matematiky platí, že pochopení jedné látky je základní podmínkou pro porozumění následujícímu učivu. V praxi většina rodičů zná nárazovou situaci, kdy dítě ve škole látku při výkladu úplně nepochopí, nebo si neumí poradit s domácím úkolem. Právě zde chce být Matematická pohotovost kompetentním kamarádem, který pomůže s akutním problémem. Místem, kde se zájemci dostane individuální a konkrétní pomoci. Žák či středoškolák se může od začátku března až do konce školního roku bez obav či studu zastavit kterékoli úterý či čtvrtek od 14.00 do 18.00 hodin v prostorách BrainFitness na Beethovenově ulici v Opavě, které Matematický ústav Slezské univerzity provozuje. Zcela individuálně se mu zde bude nápovědou i radou věnovat zvlášť k této pomoci určený student označený odznakem Matematické pohotovosti.

Duchovní otec projektu David Slosarczyk z Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě k tomu říká: „Matematika umí být i hravou, zábavnou, vzrušující, inspirující a motivující společnicí a přítelkyní. Je škoda ji takovou nepoznat pro pár zbytečných špatných známek, kterým by se dalo včasnou pomocí předejít. A právě toto chceme naší Matematickou pohotovostí dokázat.“

Projekt osobně podpořil i rektor Slezské univerzity v Opavě Pavel Tuleja, který tuto aktivitu navíc označil za „krok správným směrem“ v rámci tzv. třetí role univerzity, kterou je vedle vzdělávání a výzkumu i služba společnosti. Pokud se tato služba osvědčí a bude o ni zájem, bude Slezská univerzita uvažovat o rozšíření „ordinačních hodin“ pohotovosti či i její rozšíření na další oblasti.

autor: Mgr. Daniel Martínek

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.