> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Ošetřovatelské dny prevence

vloženo: 29.11.2018           komentářů: 0

OBYVATELÉ OPAVY MOHOU SVĚŘIT SVÉ ZDRAVÍ STUDENTŮM FAKULTY VEŘEJNÝCH POLITIK V OPAVĚ.
Tradiční červnové Ošetřovatelské dny prevence na Horním náměstí budou letos rozšířeny o podzimní Den prevence, který se uskuteční v Obchodním centru Breda & Weinstein dne 29. listopadu 2018. Ten opět připravil Ústav ošetřovatelství a Ústav pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě.
Návštěvníci mohou v době od 9 do 17 hodin využít bezplatného screeningu krevního tlaku, pulzu, hodnocení BMI, zjištění krevní skupiny nebo hodnoty glykémie. „Studenti fakulty budou veřejnost pod dohledem pedagogů informovat o prevenci civilizačních chorob, jako jsou například vysoký krevní tlak, cukrovka, zvýšená hladina cholesterolu v krvi, metabolický syndrom (břišní obezita a další příznaky), kardiovaskulární choroby, onkologická onemocnění,“ uvedla Yvetta Vrublová, proděkanka pro vědu, spolupráci s praxí a informace a dodala: „Všem zájemcům bude také umožněn pohled do života lidí s handicapem. Na vlastní kůži si budou moci vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku a vedení nevidomého člověka v městském prostředí. Rovněž se budou moci seznámit s pomůckami pro seniory, vyzkoušet postup při kardiopulmonální resuscitaci u dětí a dospělých, nebo si nechat změřit množství tělesného tuku či vody v těle.“

Součástí akce bude i prevence závislostí. K dispozici bude možnost vcítit se do kůže opilého člověka prostřednictví opileckých brýlí a zkusit si orientaci v terénu. Nebude chybět ani program pro děti. Studenti seznámí nejmenší návštěvníky s prevencí v oblasti dopravy, naučí je ošetřit zranění a poskytnout první pomoc.

autor: Mgr. Martina Vaculíková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

10.12.2018

Krádež elektrocentrály
V Hlučíně na ulici Ostravská dne 10. 12. 2018 odcizil prozatím neznámý pachatel elektrocentrálu Honda, která byla uložena na přívěsném vozíku. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

24.11.2018

Odcizil alkohol, ale také vánoční ozdoby
Odcizil alkohol, ale také vánoční ozdoby a formičky na pečení Opavští policisté prověřují přečiny porušování domovní svobody a krádeže, ke kterým došlo v době od 24. 11. do 10. 12. 2018 v Opavě na ulici Bílovecká. Pachatel se dostal do suterénu domu, kde poškodil zajištění jedné ze sklepních kójí, kterou prohledal. Odcizil 32 láhví různého alkoholu, dva betlémy, vánoční ozdoby, kovové formičky na pečení a velikonoční ozdoby.

15.10.2018

Zpronevěra
Opavský policejní komisař zahájil v těchto dnech trestní stíhání 28letého muže z Bruntálu z přečinu zpronevěry. Je mu kladeno za vinu, že dne 15. 10. 2018 v bufetu kempu v Hradci nad Moravicí, kde pracoval, si měl přisvojit z pokladny a trezoru finanční hotovost ve výši 19 272 korun. Peníze měl použít pro svou potřebu a uvedenou částku si měl sám vypočítat jako svou mzdu a mzdu své přítelkyně za měsíc říjen.

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.