> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Ošetřovatelské dny prevence

vloženo: 29.11.2018           komentářů: 0

OBYVATELÉ OPAVY MOHOU SVĚŘIT SVÉ ZDRAVÍ STUDENTŮM FAKULTY VEŘEJNÝCH POLITIK V OPAVĚ.
Tradiční červnové Ošetřovatelské dny prevence na Horním náměstí budou letos rozšířeny o podzimní Den prevence, který se uskuteční v Obchodním centru Breda & Weinstein dne 29. listopadu 2018. Ten opět připravil Ústav ošetřovatelství a Ústav pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě.
Návštěvníci mohou v době od 9 do 17 hodin využít bezplatného screeningu krevního tlaku, pulzu, hodnocení BMI, zjištění krevní skupiny nebo hodnoty glykémie. „Studenti fakulty budou veřejnost pod dohledem pedagogů informovat o prevenci civilizačních chorob, jako jsou například vysoký krevní tlak, cukrovka, zvýšená hladina cholesterolu v krvi, metabolický syndrom (břišní obezita a další příznaky), kardiovaskulární choroby, onkologická onemocnění,“ uvedla Yvetta Vrublová, proděkanka pro vědu, spolupráci s praxí a informace a dodala: „Všem zájemcům bude také umožněn pohled do života lidí s handicapem. Na vlastní kůži si budou moci vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku a vedení nevidomého člověka v městském prostředí. Rovněž se budou moci seznámit s pomůckami pro seniory, vyzkoušet postup při kardiopulmonální resuscitaci u dětí a dospělých, nebo si nechat změřit množství tělesného tuku či vody v těle.“

Součástí akce bude i prevence závislostí. K dispozici bude možnost vcítit se do kůže opilého člověka prostřednictví opileckých brýlí a zkusit si orientaci v terénu. Nebude chybět ani program pro děti. Studenti seznámí nejmenší návštěvníky s prevencí v oblasti dopravy, naučí je ošetřit zranění a poskytnout první pomoc.

autor: Mgr. Martina Vaculíková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.