> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Unikátní sbírka starožitností

vloženo: 29.11.2018           komentářů: 0

Město vystaví na Hlásce desítky obrazů, grafik a historických předmětů.

Unikátní veřejná umělecká a historická sbírka převážně předmětů denní potřeby s tematikou Opavy se poprvé představí veřejnosti, a to pod názvem Expozice Opava/Troppau. Jedná se o předměty, které se podařilo za bezmála dvě desetiletí shromáždit tajemníkovi Magistrátu města Opavy Tomáši Elisovi. Navázal tak na městskou sbírku starých obrazů, kterou objevil, odfotil a zadokumentoval po nástupu do své funkce.

„Od malička se zajímám o historii. Když jsem byl dítě a byli jsme někde na návštěvě, tak pokud chtěli mít rodiče ode mě na chvilku klid, pustili mě někam na půdu či do sklepa. Začal jsem tak objevovat poklady týkající se historie Opavy,“ vzpomíná Tomáš Elis. Začalo to sbírkou pohlednic našeho města a pokračovalo rozšířením o další předměty a umělecká díla. „Tím, jak byla Opava koncem války silně poničená, získalo vše, co se týkalo Opavy a bylo vytvořeno před válkou, velkou cenu. Hodně toho bylo za války zničeno nebo v 60. a 70. letech vyvezeno do ciziny a prodáno za valuty. Začal jsem se zajímat o to málo, co tady nakonec zbylo,“ vysvětlil právník, znalec a milovník regionální historie specializující se zejména na dobu Rakousko-Uherska a první republiku.

Když se koncem minulého století stal tajemníkem magistrátu, objevil, že na úřadě bylo několik desítek mnohdy cenných obrazů. „Byly umístěny různě po kancelářích či ve skladě, nejednalo se o žádnou ucelenou sbírku. Byla to díla, která město získalo buď přímo od umělců, nebo jako dar od jiných měst, jako byl například signovaný obraz Maxe Švabinského z Kroměříže, nebo například formou dědictví. Našel jsem i řadu obrazů od Valentina Držkovice, Dvorského, Otipky, obrazů našich autorů nebo obrazů, na kterých byla namalována předválečná Opava. Jednalo se o slušnou sbírku,“ uvedl Tomáš Elis.

Obrazy začal ve spolupráci s odborníky inventarizovat, některé z nich se musely zrestaurovat, a tak vznikl základ budoucí sbírky. „Začali se na nás obracet i jednotliví sběratelé, galeristé či třeba dědicové. Určili jsme, že se budeme zajímat o díla týkající se Opavy nebo ta, jež v Opavě vznikla, a to v době mezi lety 1880 až 1945, jsou pokud možno ve výborném stavu a budou cenově dostupná. Nemůžeme totiž dublovat roli galerií, soukromých sběratelů či muzeí,“ řekl Tomáš Elis s tím, že jeho snahou bylo, aby cenná díla zůstala v Opavě a aby je jednou mohla vidět i veřejnost. Neocenitelnou pomocí mu byla finanční i morální podpora všech primátorů, se kterými spolupracoval. „Nebýt jich a jejich pochopení, sbírka by nikdy nevznikla. Za to jim moc děkuji,“ uvedl tajemník s tím, že velké poděkování patří i kolegům ze Slezského zemského muzea, Opavské kulturní organizace či Zemského archivu v Opavě, se kterými Tomáš Elis jednotlivé nákupy konzultoval.

Dnes je ve sbírce okolo 250 předmětů, trvale vystaveno bude okolo 70. Kromě obrazů, map, grafik a dalších uměleckořemeslných děl to budou i předměty denní potřeby. „Kaž­dý z nich má nějaký příběh. Takže se může stát, že tam narazíte na hrneček se znakem Opavy, ze kterého pila vaše prababička. Nebo jsme zcela náhodou objevili v jedné kanceláři vzácný obraz namalovaný kolem roku 1935 Josefem Kudělkou, jediné zobrazení interiéru zasedacího sálu Zemského archivu. Teď putuje po různých výstavách jako naprostý unikát. Jsou to vše nádherné věci dokládající význam, velikost a pestrost historické Opavy a jsem rád, že se je podařilo zachránit a mohou zůstat v Opavě,“ vysvětlil Tomáš Elis s tím, že žádná jiná instituce podobnou sbírku s tematikou Opavy nemá. „Řada věcí k dějinám města je také ve Slezském zemském muzeu, ale přeci jen tato svým charakterem sbírek zemská instituce má ve svém hledáčku mnohem širší záběr než jen Opavu,“ dodal. Opava totiž na rozdíl od řady jiných měst své vlastní městské mu­zeum nemá.

Expozice bude pro veřejnost přístupna ve 4. patře budovy Hlásky, hned vedle vstupu na radniční ochoz, a to od 3. prosince. V prosinci bude expozice přístupna vždy v pondělí a pátek od 16 do 20 hodin. V budoucnu by expozice měla být zpřístupňována vždy s věží Hlásky, tedy v průběhu turistické sezony každou sobotu, dále v době konání vánočních trhů, u příležitosti významných svátků, výročí či návštěv.

Roman Konečný, tiskové oddělení

autor: www.opava-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.