> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

MÉDIA / DĚJINY / SPOLEČNOST

vloženo: 02.11.2018           komentářů: 0

Na Fakultě veřejných politik v Opavě se bude hovořit o obrazu historických událostí v hraném filmu, beletrii a dramatu
Už potřetí proběhne ve dnech 6. - 7. listopadu 2018 na půdě Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě konference MÉDIA / DĚJINY / SPOLEČNOST. Po loňském ročníku, který se věnoval především tématům národnostních menšin a jinakosti, se organizátoři letos rozhodli zaměřit na dramatickou filmovou tvorbu, beletrii a divadlo.

„Povídku, román nebo film je samozřejmě nutné vnímat především jako umělecké dílo. Jejich vliv na formování představy o minulosti může být daleko větší než dopad suchopárné vědecké práce a rozdíl mezi představou o skutečnosti prezentovanou historiografií a licencí autorů uměleckého díla pak určitě nabývá na důležitosti,“ míní jeden z členů organizačního týmu, režisér Petr Jančárek.

Konference je jako obvykle přístupná nejen členům akademické obce, ale i veřejnosti. Témata, o kterých budou historikové, filmaři i kritici letos diskutovat, jsou opravdu atraktivní. „Řeč bude například o obrazu tzv. Vítězného února v české kinematografii a beletrii, třetím odboji v české popkultuře, tematice Sudet v české filmové a televizní tvorbě i v krásné literatuře, komunistické realitě v audiovizuální tvorbě či obrazu nepřítele v české detektivce druhé poloviny dvacátého století,“ upřesňuje děkan Fakulty veřejných politik v Opavě Rudolf Žáček.
Zajímavé postřehy bezesporu nabídnou i prezentace a debaty s filmovými a divadelními tvůrci. „Pozvání přijali například scenárista a režisér Jiří Svoboda, jehož snímek Rašín nedávno vysílala Česká televize, dramaturgyně České televize Marča Arichteva, režisér Milan Cieslar, který mimo jiné adaptoval historické prózy Vladimíra Körnera, nebo Tomáš Vůjtek – aktuálně jeden z nejuznávanějších českých dramatiků, jehož původní divadelní hry s historickou tematikou sklízejí nebývalý úspěch u diváků i divadelní kritiky,“ dodává Rudolf Žáček.

Do Opavy přijedou dále diskutovat Zdeněk Vybíral, Jaroslav Pinkas, Jan Coufal, Luboš Ptáček, Petr Šimíček, Jiří Hruška, Karel Střelec, Michal Sýkora, Jan Černík a další. V rámci konference proběhne na pozemku fakulty vysazení pamětní lípy u příležitosti 100 let od vzniku ČSR. Součástí konference bude i projekce oceňovaného filmu W. Smarzowského Volyň (6. 11. v multifunkčním sále budovy Slezské univerzity na Hauerově ulici 4) o vraždění polských civilistů ukrajinskými nacionalisty v letech 1943–1944, které je známo jako volyňský masakr. Program konference završí undergroundový muzikál T. Vůjtka a J. Gajdici Slávek Novák aneb Příběh opravdového herce, který se opravdu stal (mj. cena na festivalu ...příští vlna/next wave...).

Cyklus konferencí s názvem MÉDIA / DĚJINY / SPOLEČNOST a podtitulem Kdo rozhoduje o tom, co si myslíme? poskytuje prostor k široké diskusi historiků, tvůrců, učitelů, studentů i veřejnosti k dané problematice už od roku 2016. Cílem je především přispět ke zvýšení mediální gramotnosti a poukázat na možnosti odideologizování a zkvalitnění mediální interpretace historických událostí v oblasti výchovy a vzdělávání.
Celý program 3. ročníku konference naleznete na: ...mediadejiny.slu.cz/program/


autor: Mgr. Martina Vaculíková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.