> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Varhanní soutěže v Opavě slaví

vloženo: 15.10.2018           komentářů: 0

Varhanní soutěže v Opavě slaví 40 let.Letos v říjnu již podvacáté změří mladí varhaníci z mnoha evropských zemí své síly v co nejdokonalejší interpretaci varhanní hudby takových mistrů, jako byl Johann Sebastian Bach, Georg Muffat, Jan Křtitel Vaňhal nebo Petr Eben. V době od 21. do 27. října se tak Opava promění v město varhan a mladí varhaníci rozezní řadu varhanních nástrojů města.

Soutěž mladých varhaníků byla založena v roce 1978 v souvislosti se stavbou nového varhanního nástroje v interiéru obřadní síně tehdejšího Městského domu kultury Petra Bezruče, který postavila krnovská firma Rieger-Kloss. Hudební klání, jež se koná jako bienále, prošlo za 40 let své existence velkým rozvojem a postupně se transformovalo do Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena. Ta má výrazné mezinárodní zastoupení nejen v řadách sedmi porotců, kteří se rekrutují z vynikajících odborníků, pedagogů a umělců, ale především účastí mladých varhaníků ve věkové kategorii do 30 let z celé řady evropských zemí i ze světa.

„I v tomto roce tak můžeme přivítat v Opavě 38 účastníků v interpretační soutěži a 7 v soutěži v improvizaci z Ruska, Polska, Ukrajiny, Bulharska, Německa, Rakouska, Chorvatska, Slovenska a České republiky, ale také z Jižní Koreje a USA,“ uvedl dramaturg kulturních akcí Petr Rotrekl. V porotě letos zasednou Waclaw Golonka (Polsko), Pavel Černý a Petr Rajnoha (Česká republika), Jürgen Essl a Gunter Rost (Německo), Monika Melcová (Španělsko, Slovensko) a Imrich Szabó (Slovensko).

Varhanní program začíná v neděli 21. října v 18 hodin v kostele sv. Ducha, kde proběhne úvodní koncert porotkyně soutěže Moniky Melcové s nádherným programem převážně z pokladů barokní hudby. Poté už bude probíhat od 22. do 23. října první kolo soutěže v koncertním sále Knihovny Petra Bezruče, ve středu 24. října v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie proběhne soutěž v umění improvizace a další den v chrámu sv. Ducha se uskuteční soutěž druhého kola. Vyvrcholení varhanní soutěže se uskuteční v sobotu 27. října v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie, kde se dopoledne bude konat třetí kolo soutěže a od 18 hodin koncert vítězů.

Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena pořádá statutární město Opava ve spolupráci s Církevní konzervatoří Německého řádu v Opavě. Letošní ročník soutěže výrazně finančně podporuje Moravskoslezský kraj, Ministerstvo kultury České republiky a Nadace Český hudební fond Praha.

Sekretariát soutěže také vydá k tomuto jubileu publikaci rekapitulující historii soutěže – „Varhaní soutěž v Opavě (1978–2018)“.

„Všechny soutěžní výkony a závěrečný koncert je přístupný veřejnosti zdarma. Můžeme se tak v podzimní Opavě těšit na týdenní koncertní maratón věnovaný královskému nástroji – varhanám,“ pozval na závěr Petr Rotrekl.

autor: www.opava-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.