> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Opava se připojí k oslavám

vloženo: 05.10.2018           komentářů: 0

Opava se připojí k oslavám Dne stromů

Opava se i v letošním roce připojuje k mezinárodním oslavám Dne stromů. Čeká nás měsíc plný akcí, které se uskuteční nejen v Opavě, ale i okolí. Zahájí je komentované prohlídky Arboreta Nový dvůr v rámci akce Vyřež/š si svou dýni, a to ve dnech 6. a 7. října vždy od 15 hodin.

V sobotu 6. října bude také zahájen již třetí ročník výstavy na stromech, tentokrát pod názvem Naše boty. Výstavu si budou občané moci prohlédnout v jírovcové aleji u Obecního domu až do soboty 13. října.

První říjnovou sobotu se mohou také všichni zájemci vydat na houby v okolí Stěbořického rybníka ve společnosti zkušeného mykologa Víta Balnera. Sraz všech účastníků bude v 8 hodin u kaple ve Zlatníkách.

Nejmenším dětem bude patřit pátek 12. října. „V Mateřské škole Havlíčkova pro ně bude od 9 do 11 hodin připraveno mnoho aktivit týkajících se nejen stromů. V tento den je do školky mimo mateřské a první a druhé ročníky základních škol zvána i veřejnost,“ uvedla koordinátorka EVVO Kateřina Hnátová.

Hlavní oslava Dne stromů proběhne v neděli 14. října v čase od 13 do 17 hodin v sadech Svobody. Jako novinka zde vznikne tzv. Opavský strom svobody. Bude se jednat o maketu lípy a děti i dospělí budou moct na strom přilepit lipový list, na který napíší nějaký vzkaz, poselství nebo přání našemu městu. Park v tomto čase ožije řadou stanovišť, která budou obsazena zástupci z řad opavských škol, ale také včelaři, zahrádkáři, lesníky, houbaři, řezbáři a dalšími. „Těšit se můžete na kreativní dílničky, ochutnávky plodů stromů, tvoření ze dřeva, mykologickou výstavku, ukázku historických pil a mnoho dalšího. Odpoledne se potom uskuteční komentovaná prohlídka pod názvem Zeleň okolí Dolního náměstí,“ doplnila Kateřina Hnátová a jedním dechem dodala, že v případě nepříznivého počasí bude celá akce přeložena na neděli 21. října.

Ve čtvrtek 18. října se uskuteční v Klubu Art filmový podvečer. Promítat se bude film A Plastic Ocean (Oceán plastů), po kterém bude následovat beseda s Ivo Kopáčkem. Den stromů se samozřejmě neobejde bez výsadeb. „V pátek 26. října vysadíme v parčíku u katastrálního úřadu Lípu svobody k 100. výročí založení Československé republiky. Sadit nám opět pomůžou i žáci základních škol, a to 2. listopadu na sv. Anně, a nově i Středisko volného času v sobotu 3. listopadu na Kolofíkově nábřeží,“ upřesnila na závěr koordinátorka EVVO.

autor: www.opava-city.c

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

10.12.2018

Krádež elektrocentrály
V Hlučíně na ulici Ostravská dne 10. 12. 2018 odcizil prozatím neznámý pachatel elektrocentrálu Honda, která byla uložena na přívěsném vozíku. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

24.11.2018

Odcizil alkohol, ale také vánoční ozdoby
Odcizil alkohol, ale také vánoční ozdoby a formičky na pečení Opavští policisté prověřují přečiny porušování domovní svobody a krádeže, ke kterým došlo v době od 24. 11. do 10. 12. 2018 v Opavě na ulici Bílovecká. Pachatel se dostal do suterénu domu, kde poškodil zajištění jedné ze sklepních kójí, kterou prohledal. Odcizil 32 láhví různého alkoholu, dva betlémy, vánoční ozdoby, kovové formičky na pečení a velikonoční ozdoby.

15.10.2018

Zpronevěra
Opavský policejní komisař zahájil v těchto dnech trestní stíhání 28letého muže z Bruntálu z přečinu zpronevěry. Je mu kladeno za vinu, že dne 15. 10. 2018 v bufetu kempu v Hradci nad Moravicí, kde pracoval, si měl přisvojit z pokladny a trezoru finanční hotovost ve výši 19 272 korun. Peníze měl použít pro svou potřebu a uvedenou částku si měl sám vypočítat jako svou mzdu a mzdu své přítelkyně za měsíc říjen.

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.